Новости за криптовалентностWorldcoin планира продажба на токени со попуст од 50 милиони долари

Worldcoin планира продажба на токени со попуст од 50 милиони долари

на Worldcoin (WLD) Проектот за криптовалути, ко-основач на Сем Алтман од OpenAI, наводно сака да собере до 50 милиони долари преку продажба на токени со попуст. BitKe известува дека WLD токените треба да се нудат по околу 1 $, значително под сегашната пазарна цена од 2.51 $. Продажбата е управувана од Tools for Humanity, главниот развивач на Worldcoin.

Во октомври, иницијативата на Worldcoin во Кенија беше стопирана бидејќи луѓето се собраа на различни локации за скенирање на очите во замена за 25 WLD токени, во вредност од околу 7,700 Ksh (54.60 американски долари). Сепак, проектот се соочи со критики за наводно собирање податоци без соодветно овластување, и покрај тоа што привлече над 2.5 милиони учесници ширум светот.

Tools For Humanity моментално се ангажира со инвеститори за потенцијално да собере повеќе средства со продажба на WLD токени. Неодамнешните дискусии укажуваат на можна продажба на WLD без шалтер, со цел за до 50 милиони долари по намалена стапка од 1 $ по токен, во споредба со сегашната цена на самото место од 2.50 долари.

Worldcoin користи WLD токени за да ја поттикне корисничката интеракција со нивниот систем, нудејќи токени за скенирање на очите. Од неговото лансирање на 24 јули 2023 година, над 2 милиони луѓе имаат право да примаат токени.

Планот на проектот вклучува децентрализација на мрежата и нова програма за грантови за програмери. Последниот круг на финансирање, инвестиција од Серија Ц од 115 милиони американски долари, беше предводен од Blockchain Capital, со придонеси од значајни инвеститори како крипто a16z, Bain Capital Crypto, Distributed Global и Khosla Ventures.

Worldcoin, предводен од извршниот директор Алекс Бланија, има за цел да создаде софистициран систем за дигитален идентитет користејќи биометриска верификација, како што е препознавање на лицето и ирисот. Проектот, кој се развива три години, се обидува да му додели уникатен светски ID на секој поединец, разликувајќи ги луѓето од ботови со вештачка интелигенција.

И покрај контроверзите околу приватноста на податоците и маркетиншките практики, Worldcoin собра 125 милиони долари од 2019 година, поддржани од истакнати инвеститори, вклучувајќи ги Андресен Хоровиц, Khosla Ventures и Reid Hoffman.

Неодамнешниот блог пост на Worldcoin на 6 декември ја детализира нивната дистрибуција на грантови во WLD токени, насочени кон различни иницијативи во рамките на нивното Техничко дрво. Овие грантови, фокусирани на области како приватност, биометрика и апликации за World ID, ја одразуваат посветеноста на Worldcoin за поттикнување силна заедница ангажирана во справувањето со глобалните предизвици преку технологијата.

извор

Придружи ни се

12,746ФановиДопаѓа
1,625СледбенициСледете
5,652СледбенициСледете
2,178СледбенициСледете
- Реклама -