Новости за криптовалентностИзмама за игри на веб 3 е откриена: програмерот ја демаскира софистицираната шема за преземање MythIsland

Измама за игри на веб 3 е откриена: програмерот ја демаскира софистицираната шема за преземање MythIsland

Неодамнешното обелоденување од софтверски инженер откри елаборирана измама која вклучува преземања на игри, особено насочени кон веб3 платформи за игри. Оваа шема беше иницирана преку порака од сега неактивна сметка на Твитер, @ameliachicel, која нуди работа. Улогата беше за развивач на Solidity за веб3 игра именуван како MythIsland, со неговите детали на веб-страница со професионален изглед, mythisland[.]io.

Веб-страницата имаше впечатливи визуелни слики и активни врски, презентирајќи длабински преглед на играта, опфаќајќи ја нејзината дигитална економија и NFT компоненти. Проектниот тим, кој изгледаше целосно обелоденет, додаде чувство на доверливост. Овој инцидент стана познат кога 0xMario, независен развивач и жртва на измамата, го сподели на интернет, што доведе до пораст на слични извештаи за измама.

Последователните дискусии за играта и понудата за работа се префрлија на Telegram, вклучувајќи интеракции со наводните членови на тимот. Измамата ескалира кога развивачот беше побаран да преземе фрлач за тестирање на алфа верзија на MythIsland.

Одлучувајќи за безбедност, развивачот користеше виртуелна Windows околина за фрлачот, што изгледаше автентично со неговата висококвалитетна графика и типичен интерфејс. Меѓутоа, при регистрацијата се појави барање за ажурирање на .NET Framework, што сигнализираше дека нешто не е во ред.

Откако го пријавил ова до наводниот тим, на развивачот му било советувано да проба друг компјутер со Windows. Истата грешка на друг лаптоп доведе до тоа измамниците да ги избришат сите комуникации и да го блокираат развивачот, веројатно сфаќајќи го нивниот неуспех да ги компромитираат системите.

Програмерот внимателно го третираше вториот лаптоп како компромитиран, планирајќи целосно да го избрише. Интригантно, измамниците детално го конструираа своето присуство на социјалните медиуми на Телеграм и Инстаграм, а еден дури тврдеше дека имал минато вработување во Космос Нетворк.

Овој настан ги истакнува предупредувањата издадени од експерти за безбедност на блокчејн за преземање датотеки, особено извршни датотеки и скрипти. Тие препорачуваат користење виртуелни машини или компјутери за еднократна употреба за такви активности или побезбедни алтернативи како Google Docs за споделување документи.

извор

Придружи ни се

12,746ФановиДопаѓа
1,625СледбенициСледете
5,652СледбенициСледете
2,178СледбенициСледете
- Реклама -