Новости за криптовалентностВизија на САД: Крипто како национално средство

Визија на САД: Крипто како национално средство

Американскиот претставник Том Емер го повика Конгресот да ги зајакне активностите поврзани со криптовалутите во Соединетите држави за да ја зајакне националната безбедност. Тој се повика на неодамнешните активности на Министерството за правда против Binance, голема крипто берза, за да тврди дека постоечките закони во крипто секторот се ефективни и не бараат препишување.

Претставникот Емер, Претставничкиот дом на мнозинството Whip, ја нагласи оваа точка по спогодбата на Министерството за правда со Binance и нејзиниот извршен директор, Changpeng Zhao (CZ). Тој на платформата за социјални медиуми тврди дека успешното гонење според сегашните закони ја докажува нивната адекватност во борбата против нелегалните активности во крипто светот.

Емер е гласен поборник на про-крипто законодавството. Тој неодамна влијаеше на усвојувањето на амандманот во Претставничкиот дом, како дел од Законот за финансиски услуги и општи владини средства од 2024 година, кој ја ограничува американската Комисија за хартии од вредност (КХВ) од прекумерни дејствија за спроведување во крипто индустријата.

Дополнително, во септември, Комитетот за финансиски услуги на Претставничкиот дом го донесе неговиот државен акт за анти-надзор CBDC. Овој чин има за цел да ја спречи администрацијата на Бајден да развие алатка за финансиски надзор што може негативно да влијае на американските вредности.

Емер, заедно со другите законодавци, го критикуваше претседателот на ДИК Гери Генслер. Во јуни, тој го поддржа Актот за стабилизација на ДИК заедно со пратеникот Ворен Дејвидсон, нацрт-закон наменет за отстранување на Генслер од неговата позиција како шеф на ДИК.

извор

Придружи ни се

12,746ФановиДопаѓа
1,625СледбенициСледете
5,652СледбенициСледете
2,178СледбенициСледете
- Реклама -