Новости за криптовалентностАмериканскиот сенатор го оспорува ставот на големите банки за криптовалутите

Американскиот сенатор го оспорува ставот на големите банки за криптовалутите

Сенаторот Бил Хагерти (Р-ТН), кој служи во Комитетот за банкарство и надворешни односи на Сенатот на САД и е поранешен амбасадор на САД во Јапонија, неодамна ги сподели своите ставови за критичките коментари на извршниот директор на JPMorgan, Џејми Димон, за биткоинот и криптовалутите. Во интервју за Блумберг и објава на социјалните мрежи во четвртокот, Хагерти одговори на забелешката на Сенатот на Димон за исклучување на крипто и биткоин, доколку зависи од него.

Хагерти го изрази своето разбирање зошто големите банки би можеле да бидат против криптовалутите, наведувајќи го нивниот потенцијал да ги нарушат традиционалните банкарски структури. Тој нагласи дека не е улогата на Вашингтон да зазема страна во ова прашање. Наместо тоа, тој се залагаше за регулација која е доволно лесна за да не ги попречува иновациите во САД.

За време на интервјуто за Блумберг, на прашањето за улогата на владата во регулирањето на крипто, Хагерти ги призна предизвиците што крипто ги поставува конвенционалното банкарство. Сепак, тој се фокусираше на важноста на негувањето на иновациите наместо да се ограничи. Тој го повика Конгресот повторно да ја посети индустријата, повикувајќи на зачувување на иновативните аспекти на криптовалутите за да се спречи нивното туркање во странство.

Хагерти, исто така, ја коментираше потребата да се најде избалансиран пристап за регулирање на криптовалутите во САД, оној што поттикнува континуирано лидерство во иновациите.

Тој беше гласен критичар на американската Комисија за хартии од вредност (SEC) и нејзиниот претседател Гери Генслер, особено во однос на нивниот пристап кон регулативата за крипто индустријата, за која смета дека е премногу фокусирана на спроведувањето.

извор

Придружи ни се

12,746ФановиДопаѓа
1,625СледбенициСледете
5,652СледбенициСледете
2,178СледбенициСледете
- Реклама -