Новости за криптовалентностНигериски политичар уапсен поради наводна вмешаност во крипто грабеж во вредност од 757 илјади долари

Нигериски политичар уапсен поради наводна вмешаност во крипто грабеж во вредност од 757 илјади долари

Нигериските власти го приведоа амбасадорот Вилфред Бонсе, познат нигериски политичар, под обвинение за кражба и перење пари поврзани со нарушување на безбедноста во Patricia Technologies Ltd., фирма за трговија со криптовалути. Оваа информација доаѓа од ACP Olumuyiwa Adejobi, службеник за односи со јавноста на нигериските полициски сили (NPF), кој потврди дека апсењето на Бонсе е резултат на истрагата за хакерскиот инцидент во Патриша.

Адејоби откри дека Бонсе е обвинет за насочување на 50 милиони наири (околу 62,368 долари) од вкупно 607 милиони наири (околу 757,151 американски долари) кои незаконски биле префрлени од системот на Патриша на неговата сметка преку паричник за криптовалути. Пред апсењето, Бонсе беше кандидат за гувернер во На Нигерија Јужен регион. Истрагата е во тек, а додека дел од осомничените се уште се на слобода, портпаролот на полицијата нагласи дека сите лица вмешани во овој заговор ќе бидат приведени и изведени пред лицето на правдата.

Извршниот директор на Патриша, Хану Феџиро Абгодје, изрази олеснување и чувство на оправдување по апсењето, истакнувајќи дека инцидентот фрлил сомнеж врз легитимноста на хакирањето. Тој рече: „Ова е големо олеснување. Конечно се оправдавме бидејќи малкумина не ни веруваа дека нашата платформа е хакирана на прво место. Но, благодарение на трудољубивоста на нигериската полиција и непоколебливата посветеност на моите колеги, воодушевени сме што нашите клиенти сега имаат повеќе причини да продолжат да ни веруваат. Темните денови завршија“.

Патриша доживеа значително нарушување на безбедноста во мај, што доведе до значителни загуби на депозити од клиентите. И покрај неуспехот кој вклучува прекин на партнерството со DLM Trust Company, компанијата неодамна објави во блог пост дека ќе продолжи со својот план за отплата почнувајќи од 20 ноември.

извор

Придружи ни се

12,746ФановиДопаѓа
1,625СледбенициСледете
5,652СледбенициСледете
2,178СледбенициСледете
- Реклама -