Новости за криптовалентностМрежата Litecoin слави пресвртница од 200 милиони трансакции

Мрежата Litecoin слави пресвртница од 200 милиони трансакции

На 22 декември, Litecoin мрежа постигна значителна пресвртница со обработката на својата 200 милиони-та трансакција, што укажува на брз раст со над 10 милиони извршени трансакции. Еден ден пред ова достигнување, Litecoin (LTC) објави извонредни перформанси во објава од 21 декември. Како криптовалута дизајнирана за брзи, безбедни и економични трансакции, Litecoin забележа повеќе активни адреси од комбинираниот вкупен Bitcoin (BTC ) и Ethereum (ETH) во претходните 24 часа. Ова вклучува извонредна бројка од 1.4 милиони трансакции во синџирот во еден ден.

Во согласност со овие случувања, IntoTheBlock, платформа за разузнавање на пазарот, објави оживување на активноста на Litecoin. Од почетокот на декември, дневните активни адреси на Litecoin постојано ги надминуваат оние на Ethereum.

Од најновото ажурирање, пазарната вредност на Litecoin изнесува 72.10 долари, што бележи зголемување од 11.1% во текот на минатата година, врз основа на податоците од CoinMarketCap.

Тековниот пораст на оваа алтернативна криптовалута (алткоин) делумно е заслужен за очекувањата изнесени од истакнатиот поддржувач на Litecoin, Шан Белју. Белеу очекува зголемено внимание кон Лајткоин по веројатното одобрување на Биткоин ЕТФ во наредната година. Веќе тесно поврзан со Биткоин, Litecoin е сведок на значителен пораст на својата мрежна вредност, сега достигнувајќи илјадници.

извор

Придружи ни се

12,746ФановиДопаѓа
1,625СледбенициСледете
5,652СледбенициСледете
2,178СледбенициСледете
- Реклама -