Новости за криптовалентностИндонезиската полиција разби измама за ископ на биткоин од 1 милион долари

Индонезиската полиција разби измама за ископ на биткоин од 1 милион долари

Индонезиската полиција затвори десет локации за ископ на биткоин поради наводна кражба на електрична енергија во вредност од речиси 1 милион американски долари. Полицијата на Северна Суматра заплени 1,134 машини за ископ на биткоин и друга опрема од овие локации.

Началникот на полицијата, Ирјен Агунг Сетја Имам Ефенди, ги обвини операторите за незаконско манипулирање со електричните системи за напојување на нивните обемни рударски поставки. Проценетата загуба од оваа кражба на електрична енергија низ десетте локации е околу 14.4 милијарди индонезиски рупии, што е еквивалентно на околу 935,666 американски долари.

Во сличен инцидент, Ји Ксиао, поранешен висок кинески функционер, доби доживотна казна затвор за неговата улога во голема операција за ископ на биткоин. Ксиао, поранешен заменик-претседател на Партиската група за консултативна конференција на провинцијата Џиангкси, беше прогласен за виновен за злоупотреба на својата моќ за да го олесни бизнисот со рударство Биткоин во вредност од 2.4 милијарди кинески јуани (околу 329 милиони долари).

Работејќи под Jiumu Group Genesis Technology, неговото претпријатие, кое работеше од 2017 до 2021 година, вклучуваше над 160,000 машини за рударство на биткоин, кои трошат во еден момент 10% од вкупната електрична енергија во градот Фужоу.

извор

Придружи ни се

12,746ФановиДопаѓа
1,625СледбенициСледете
5,652СледбенициСледете
2,178СледбенициСледете
- Реклама -