Новости за криптовалентностЕкспертите открија лажни видеа на кои Виталик Бутерин одобрува лажни паричници со криптовалути

Експертите открија лажни видеа на кои Виталик Бутерин одобрува лажни паричници со криптовалути

Експертите за безбедност на блокчејн во CertiK неодамна открија софистицирано длабоко лажно видео каде Виталик Бутерин, познатиот ко-основач на Ethereum, се чини дека поддржува фишинг-страница дизајнирана да ги троши паричниците.

Оваа појава не е изолирана. Сајбер-криминалците постојано го користеа растот на Бутерин за да ги унапредат своите измамнички агенди. На пример, во септември, значајна измама стана вирална во која беше прикажано длабоко лажно видео на Бутерин кој промовира лажен мем токен.

Дип фејковите, сложените дигитални измислици кои користат вештачка интелигенција за производство на фалсификувани видеа или аудио од добро познати личности за измамнички одобрувања или дезинформации, постепено стануваат се поприсутни во секторот на криптовалути.

Во значаен настан претходно оваа година, напаѓачите киднапираа различни канали на YouTube за да шират длабока лажна содржина на Мајкл Сејлор, поранешен извршен директор на MicroStrategy, лажно рекламирајќи подароци за Bitcoin. Дополнително, фабрикуваното претставување на Сем Бенкмен-Фрид, поранешниот шеф на FTX, беше искористено во длабок фејк кој ветуваше неосновани компензации на корисниците во пресрет на колапсот на FTX. Слично на тоа, беше објавено длабоко лажно видео кое лажно промовираше платформа за тргување со крипто со Ендрју Форест, австралиски претприемач, ветувајќи неверојатни приноси.

Зголемената фреквенција на овие длабоки фејкови ја нагласува растечката сложеност на сајбер заканите во индустријата за криптовалути. Тоа ја нагласува клучната важност на зголемената свест и проактивни мерки и од корисниците и од инвеститорите за да се идентификуваат и да се спротивстават на овие измамнички шеми.

извор

Придружи ни се

12,746ФановиДопаѓа
1,625СледбенициСледете
5,652СледбенициСледете
2,178СледбенициСледете
- Реклама -