Новости за криптовалентностКрипто пазарот е подготвен за пораст бидејќи растот на нефармите работни места во САД ги надмина предвидувањата

Крипто пазарот е подготвен за пораст бидејќи растот на нефармите работни места во САД ги надмина предвидувањата

На 2 февруари, светскиот пазар на криптовалути го надмина значајниот праг од 1.6 трилиони долари, по објавувањето на најновите податоци за платите што не се од фармите, кои покренаа прашања за точноста на неодамнешните забелешки дадени од Џером Пауел, претседател на Федералните резерви на САД.

Статистиката за вработување од новообјавениот извештај за платите на нефармите укажува на потенцијален нагорен моментум во вредностите на криптовалутите, што сугерира дека инвеститорите можеби се подготвуваат за поволни движења на пазарот.

Забелешките на Пауел доведоа до драматичен пад од 90 милијарди долари на вредноста на крипто
Само еден ден претходно, на 1 февруари, глобалниот пазар на криптовалути доживеа пад, приближувајќи се до границата од 1.5 трилиони долари. Овој пад се случи набргу по контроверзните изјави на Пауел кои навестуваа одложување на намалувањата на каматните стапки над очекуваниот временски рок од март 2024 година.

„Со оглед на денешниот состанок, мојот став е дека е малку веројатно дека комисијата ќе има доволно доверба до нашиот состанок во март за да го назначи како момент за акција. Сепак, идните случувања би можеле да ја сменат оваа перспектива“, изјави Џером Пауел, претседател на Федералните резерви на САД.

Овие коментари беа дадени по состанокот на Федералниот комитет за отворен пазар (FOMC) на 31 јануари, што доведе до широко повлекување кај различните ризични средства, вклучувајќи акции и криптовалути. Во рок од два дена по изјавата на Пауел, Bitcoin и Ethereum забележаа пад на нивните вредности од 5%, додека вкупниот пазар на крипто забележа пад од 4.3%, бришејќи над 90 милијарди долари од 30 јануари до 2 февруари, како што е прикажано на дадените графикони.

И покрај падот на пазарот, показателите на синџирот откриваат дека инвеститорите на Ethereum ги зголемиле своите нахакан облози, непречени од негативниот тренд на пазарот. Згора на тоа, најновиот извештај за платите на нефармите објавен на 2 февруари би можел да го отвори патот за нахакан оживување во блиска иднина.

Извештајот за платните списоци на нефарми значително ги надминува предвидувањата на пазарот
Американското биро за статистика на трудот на 2 февруари го објави најновиот извештај за платите кои не се од земјоделството, откривајќи дека американските бизниси додадоа 353,000 работни места во јануари 2024 година, што е бројка за 92.8% повисока од она што го очекуваа пазарните аналитичари врз основа на консензусните податоци од TradingEconomics, кои прогнозираат Зголемување на 180,000 работни места. Ова означи четврти последователен раст од месец во месец од октомври 2023 година, со забележителен скок од 20,000 работни места.

Влијанието на Извештајот за платните списоци на не-фарми во САД на крипто-пазарот
Добрите инвеститори може да го гледаат овој неочекувано силен извештај за работни места како знак на потенцијален нагорен импулс за ризичните средства како акции и криптовалути. Зголемениот број на работни места често укажува на жешка економија, што би можело да ја натера Федералните резерви да размислат за намалување на стапките за да го залади пазарот.

Ова го става под знак прашалник неодамнешниот предлог на Пауел за одложување на намалувањата на стапките по временската рамка од март 2024 година, широко очекувана од пазарот.

Следствено, извештајот за платите на нефармите во САД од јануари 2024 година ги зголемува очекувањата на инвеститорите за претстојните намалувања на стапките, што потенцијално ќе предизвика зголемена нагорна активност на пазарите на криптовалути наскоро. Од 2 февруари, глобалниот пазар на криптовалути се искачи на 1.6 трилиони долари, со дневен пораст од 3.6 милијарди долари. Од објавувањето на извештајот, Цената на биткоинот се врати на над 43,000 долари, а Ethereum исто така се опорави на ниво од 2,300 долари.

Оваа воздржана, но сепак позитивна реакција на пазарот може да постави основа за пооптимистички изгледи на пазарот во наредниот период.

извор

Придружи ни се

12,746ФановиДопаѓа
1,625СледбенициСледете
5,652СледбенициСледете
2,178СледбенициСледете
- Реклама -