Новости за криптовалентностCoinbase и Circle ги прошируваат европските операции по француското регулаторно одобрение

Coinbase и Circle ги прошируваат европските операции по француското регулаторно одобрение

Coinbase и Circle ги проширија своите операции во Европа откако добија регулаторно одобрение од француската управа за финансиски пазари (AMF). Coinbase, размена на криптовалути, доби лиценца за давател на услуги за виртуелни средства (VASP) од AMF, со цел да се етаблира на европските пазари надвор од САД.

Лиценцата на AMF му дозволува на Coinbase да работи како размена на дигитални средства, нудејќи услуги како што се тргување со криптовалути, парови за тргување крипто-фиат и услуги за чување на крипто. Ова го објави CNBC на 21 декември и го потврди портпаролот на компанијата.

Истовремено, Circle, субјектот кој стои зад монетата USDC (USDC), ја објави својата условна регистрација во AMF. Нејзиниот извршен директор, Џереми Алер, ја изрази амбицијата на компанијата да обезбеди целосна лиценца за давател на услуги за дигитални средства (DASP) од францускиот финансиски регулатор.

Овие проширувања му претходат на претстојното законодавство на Европската унија (ЕУ) за пазар на крипто-средства (MiCA), кое треба да се имплементира од 30 декември 2024 година, со тоа што одредени регулативи за стабилни коини ќе стапат на сила на 30 јуни истата година.

MiCA ќе воспостави единствена регулаторна рамка за дигитални средства во рамките на ЕУ, заменувајќи ги регулативите на поединечните земји-членки и овозможувајќи им на фирмите во согласност со MiCA да нудат услуги низ ЕУ.

Во услови на зголемена регулаторна контрола во САД, Coinbase и Circle се подготвуваат за усогласеност со MiCA. На пример, Комисијата за хартии од вредност на САД (SEC) презеде правни мерки против Coinbase и неговиот конкурент Binance, обвинувајќи ги дека нудат нерегистрирани хартии од вредност.

Претседателот на SEC, Гери Генслер, беше особено внимателен во однос на крипто средствата и давателите на услуги, често класифицувајќи ги повеќето токени како хартии од вредност и тврдејќи дека виртуелните валути треба да подлежат на постојните финансиски регулативи.

Coinbase, предводен од извршниот директор Брајан Армстронг, го оспорува ставот на SEC за статусот на хартии од вредност на криптовалутите. Компанијата поднесе молба за јасни крипто регулативи до ДИК, која, според Coinbase, ги спроведувала прописите преку судски спор.

Сепак, SEC, под Генслер, го отфрли барањето на Coinbase, повикувајќи се на постојните закони кои веќе ги регулираат финансиските пазари во САД.

извор

Придружи ни се

12,746ФановиДопаѓа
1,625СледбенициСледете
5,652СледбенициСледете
2,178СледбенициСледете
- Реклама -