Новости за криптовалентностBlackRock и Fidelity ја водат трката во Bitcoin ETF одобрен од SEC

BlackRock и Fidelity ја водат трката во Bitcoin ETF одобрен од SEC

Комисијата за хартии од вредност на САД (SEC) стави зелено светло на неколку Bitcoin ETF, при што производите од BlackRock и Fidelity значително ги надминуваат другите, бидејќи Bitcoin Trust (GBTC) на Grayscale доживува забележителни одливи.

BlackRock и Fidelity се појавија како лидери во просторот, привлекувајќи приливи од 1.9 милијарди долари и 1.6 милијарди долари, соодветно за нивните ETF-и на Bitcoin. Овие два финансиски гиганти го водат пакетот меѓу десетте фирми за управување со средства санкционирани од КХВ да нудат такви производи.

Спротивно на тоа, крипто-фокусираните Bitwise и ARK 21Shares, поддржани од Кети Вуд, заостануваат далеку зад себе, секој од нив успеа да привлече над 500 милиони долари.

Според извештајот на Блумберг од 24 јануари, Fidelity's Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC) и iShares Bitcoin Trust (IBIT) на BlackRock учествуваа со значителни 70% од сите инвестиции во производи со кои се тргува со размена на Bitcoin.

Неверојатно, ETF-ите од BlackRock и Fidelity се меѓу најбрзите кои достигнуваат над 1 милијарда долари во средства под управување (AUM), подвиг веројатно потпомогнат од нивната огромна репутација на Вол Стрит.

Сепак, Довербата на Bitcoin во сивата скала (GBTC) забележа одлив од речиси 4 милијарди долари од одобрувањето на ДИК за spot Bitcoin ETF. И покрај овие одливи, фондот на Grayscale останува најголемиот на пазарот, со над 20 милијарди долари пазарна капитализација и поседува повеќе од 500,000 биткоини.

Од воведувањето на spot Bitcoin ETF на 11 јануари, Grayscale префрлил приближно 93,700 Bitcoins, во вредност од околу 3.9 милијарди долари, во паричниците Coinbase Prime, како што објави фирмата за блокчејн аналитика LookOnChain. Се верува дека ова масовно повлекување извршило притисок за продажба на Биткоин, бидејќи ликвидацијата на токените ги исполнува барањата за откуп.

Биткоин трустот на Grayscale, со такса за управување од 1.5% - највисок меѓу своите колеги - беше предмет на дебата и анализа. Иако ова е мало намалување од претходната такса од 2%, извршниот директор на Grayscale, Мајкл Соненшајн, ги брани цените, наведувајќи ја големината, ликвидноста и мандатот на фондот како најважното место на пазарот за Bitcoin ETF. Sonnenshein забележува дека другите, понови издавачи поставија пониски провизии, дури 0.21%, за да привлечат инвеститори на високо конкурентен пазар.

извор

Придружи ни се

12,746ФановиДопаѓа
1,625СледбенициСледете
5,652СледбенициСледете
2,178СледбенициСледете
- Реклама -