Новости за криптовалентностАргентина Greenlights Bitcoin во правни договори

Аргентина Greenlights Bitcoin во правни договори

на аргентинската влада ја санкционираше употребата на Биткоин за правни договори. Овој потег следи по изборот на претседателот Хавиер Милеи, познат поборник на криптовалутите. Дијана Модино, министерката за надворешни односи и меѓународна трговија, изјави дека биткоинот и другите криптовалути сега се признати како легитимни валути за договорни цели во Аргентина.

Модино ја истакна приспособливоста на аргентинските договори, истакнувајќи дека тие можат да се поврзат со различни вредносни мерки, вклучувајќи ги и традиционалните, како што се тежината на говедско месо или волуменот на млекото. Таа посочи на претходно постоечки закон за поддршка на оваа одлука.

Иако Модино не ги прецизираше идните политики за криптовалути, ова признавање на Биткоин е во согласност со целокупната финансиска стратегија на претседателот Милеи. Ова е значајно во контекст на борбата на Аргентина со хиперинфлацијата и девалвацијата на нејзината локална валута.

извор

Придружи ни се

12,746ФановиДопаѓа
1,625СледбенициСледете
5,652СледбенициСледете
2,178СледбенициСледете
- Реклама -